Samorządy całego regionu nadesłały do mojego biura senatorskiego w Ostrowie Wielkopolskim apele rad miejskich, gminnych, powiatowych w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W związku z nadesłanymi uchwałami wspólnie z senatorem Robertem Gawłem wystąpiłem do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z propozycją uchwały okolicznościowej ustanawiającej rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Pod propozycją uchwały podpisało się kilkudziesięciu senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że nasze działania przyniosą wymierne efekty i niebawem ta uchwała będzie procedowana.

2274

Powstanie Wielkopolskie zasługuje na większą uwagę i utrwalanie zaistniałych wydarzeń w świadomości wszystkich Polaków. Czyn zbrojny oraz poniesione w tamtym okresie ofiary na rzecz odzyskania niepodległości, nie miały tylko wątku regionalnego, a znaczenie ogólnopolskie.

27 grudnia 1918 roku rozpoczął się kolejny zryw niepodległościowy, który przeszedł do historii jako Powstanie Wielkopolskie. Znaczenie tego wydarzenia miało niebagatelny wpływ nie tylko na losy Wielkopolski, ale i całej odradzającej się Polski. To wówczas Wielkopolanie dali jasny sygnał do rozpoczęcia wyzwania ziem polskich z rąk zaborców.

1.08.2017r.