Od Mszy św. w kościele farnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 97. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ostrzeszowie. Żołnierze, kombatanci, strażacy, harcerze, przedstawiciele władz samorządowych i centralnych oraz mieszkańcy miasta znaleźli się wśród uczestników uroczystości. Mnie reprezentowali: dyrektor biura Dawid Korzeniewski wraz z moimi asystentami z Ostrzeszowa panem Antonim Marchińskim i panem Andrzejem Manikowskim. Delegacja wspólnie złożyła wiązanki kwiatów pod tablicami gen. Józefa Hallera i Armii Krajowej na ostrzeszowskim Rynku. Tym samym podziękowała żołnierzom za ich codzienną, ofiarną służbę dla zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie.

2371

 2372

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Nawiązuje ono do obowiązującego w II Rzeczpospolitej Święta Żołnierzy. Na dzień jego obchodów wybrano 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 roku pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęła się w ten sposób słynna kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego frontu zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

2374

Generał Józef Haller jest postacią szczególnie ważną dla mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego. Jego związki z ziemią ostrzeszowską zapoczątkowała przyjaźń z płk Stanisławem Thielem, dowódcą południowego odcinka powstania wielkopolskiego. Generał Haller kilkakrotnie gościł w Doruchowie, w którym nawiązał znajomość z ówczesnym starostą ostrzeszowskim Michałem Sicińskim. Generał był członkiem komitetu honorowego patronującego budowie Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie.

2375

Kulminacyjnym momentem obchodów stało się złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami poświęconymi generałowi Hallerowi oraz Armii Krajowej. Była także okazja do zwiedzania wystawy pt. „Szable imienne oficerów związanych z Wielkopolską 1918 – 1939” ze zbiorów Pawła Komorowskiego. Ponadto w trakcie uroczystości ślubowanie złożyli dwaj nowo przyjęci funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie: Robert Kolenda i Bartosz Gaweł.

2373

237618.08.2017r.