Za nami kolejne dożynki tym razem w miejscowościach: Sośnie, Wielowieś, Gorzyce Wielkie oraz Janków Przygodzki w powiecie ostrowskim, Kobylin w powiecie krotoszyńskim, Kraszewice w powiecie ostrzeszowskim, Tabor Wielki w powiecie kępińskim. W miniony weekend wspólnie z rolnikami świętowaliśmy, ciesząc się i dziękując Panu Bogu za tegoroczny, urodzajny plon. Dożynki rozpoczynały dziękczynne nabożeństwa w intencji rolników i ich rodzin. Następnie starostowie dożynek wręczali włodarzom poszczególnych miejscowości bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, aby dokonali sprawiedliwego podziału między gości. Wieńce dożynkowe w każdej z gmin przygotowali przedstawiciele poszczególnych sołectw i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Na dożynkach w poszczególnych miejscowościach reprezentowali mnie moi przedstawiciele: Alicja Śniegocka, Jarosław Kubiak, Krzysztof Kubik, Dawid Korzeniewski oraz Krystian Wrzesiński.

2363

2364

Nasze państwo nie może rezygnować z własnej narodowej polityki wobec wsi i rolnictwa, którą prowadzą także inne kraje Unii Europejskiej. Rolnicy, ludzie ciężkiej pracy, mają prawo do aktywnej, spójnej i odpowiedzialnej polityki solidarnego wspierania rolnictwa i obszarów wiejskich. Na to potrzeba szerokiej, otwartej debaty, dopuszczenia do głosu, wysłuchania i uwzględnienia wszystkich znawców przedmiotu proponujących realne i dobrze przemyślane rozwiązania jak i również samych rolników i ich organizacji.

2365

W tym uroczystym dniu, kiedy zanosimy dziękczynienie do Boga za tegoroczne zbiory, pragnę z serca podziękować wszystkim gospodarzom polskiej wsi oraz ich bliskim za całoroczny wysiłek i poświęcenie. Życzę, by ten bezcenny, niełatwy, ale jakże piękny trud, który na co dzień podejmują, przynosił pomyślność i satysfakcję. Niech w rodzinnych domach polskich rolników nigdy nie brakuje spokoju, radości i Bożego błogosławieństwa.

2366

2367

2368

2369

2370

19-20.08.2017r.