Trzebień w powiecie kępińskim, Doruchów i Czajków w powiecie ostrzeszowskim, Sulmierzyce w powiecie krotoszyńskim to miejscowości, w których wspólnie z rolnikami świętowaliśmy, ciesząc się i dziękując Panu Bogu za tegoroczne urodzajne plony. Dożynki rozpoczynały dziękczynne nabożeństwa w intencji rolników i ich rodzin. Następnie starostowie dożynek wręczali włodarzom poszczególnych miejscowości bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, aby dokonali sprawiedliwego podziału między gośćmi. Podczas uroczystości reprezentowali mnie moi przedstawiciele: Jarosław Kubiak i Dawid Korzeniewski.

2358

2362

Praca na roli kształtuje sumienność i odpowiedzialność za uprawianą ziemię, za wspólnotę lokalną i narodową, za przekaz wiary, mowy i obyczaju. Świadectwem tego są dzieje naszej ojczyzny. Przez wieki Polska wieś pozostawała ostoją tradycji i wiary, pielęgnując ojczyste obyczaje i trwając w szacunku dla instytucji rodziny.

2359

Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego szacunku dla polskich rolników za codzienną ciężką pracę, która przynosi nam wszystkim plony ziemi. Z wielką atencją i uznaniem myślę również o wielowiekowych zasługach polskiej wsi dla historii i kultury naszego narodu. Raz jeszcze pragnę podziękować uczestnikom święta plonów za przyniesiony dożynkowy dar. Życzę, aby polska wieś - dumna ze swych dokonań i wierna narodowemu dziedzictwu - mogła cieszyć się dostatkiem i rozwojem. Proszę przyjąć moje najlepsze życzenia pomyślności, dobrych dni dla państwa i całego polskiego rolnictwa oraz obfitych plonów każdego roku.

2360

2361

27.08.2017r.