Z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Senacie odbyło się międzynarodowe seminarium parlamentarne w formacie Trójkąta Weimarskiego poświęcone hejtowi i hakerstwu w sieci. Bardzo się cieszę, że jako przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym uczestniczyłem w tym jakże ważnym wydarzeniu, w którym brali również udział senatorowie i zaproszeni goście z Francji i Niemiec. W trakcie seminarium zostały wręczone nagrody zwyciężczyniom konkursu „Hejter, haker, e-obywatel”. W  konkursie  wyłonionych zostało ogółem dwudziestu laureatów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Otrzymali oni specjalne dyplomy. Bardzo się cieszę, że w tym gronie znalazła się uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim Julia Szczepaniak oraz uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach Mateusz Szczepaniak. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o zjawiskach w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwie w sieci oraz roli obywatela w budowaniu e-demokracji.

3008

Otwierając obrady, marszałek Karczewski zwrócił uwagę na to, że mimo oczywistych pozytywów, takich jak otwarty i nieprawdopodobnie szybki dostęp do informacji i komunikacji, w cyberprzestrzeni istnieją poważne zagrożenia, takie jak rozprzestrzenianie się fali hejtu czy fake newsów. Podkreślił on, że bezpieczeństwo w sieci to kwestia ważna dla wszystkich, bo wszyscy są użytkownikami internetu.

3009

Seminaryjna dyskusja koncentrowała się wokół trzech głównych tematów. Pierwszy z nich to „Hejt, haking i nadużywanie sieci. Kto zaczął? Co jest gorsze? Kto bardziej winien?” Kolejny temat seminarium to „Cyberbezpieczeństwo. Jakim kosztem i w imię czego?” Trzeci temat seminarium to „Legislacja: jakie kroki regulacyjne są możliwe, dopuszczalne i skuteczne?”

3010

3011

Podsumowując seminarium, oceniłem przeprowadzoną dyskusję jako czas bardzo efektywnie spędzony na niezwykle merytorycznej debacie, która dotknęła tylko części ogromnej problematyki. Wskazałem na kwestie, które uszły uwadze uczestników, np.  kryptowaluty czy hazard w internecie. W mojej opinii będzie można je poruszyć podczas  kolejnych seminariów w ramach Trójkąta Weimarskiego. Nasze seminarium pokazuje, że warto się spotykać i podejmować wszelkie działania, aby hejtu i mowy nienawiści było znacznie mniej.

3012

3013

W przededniu seminarium spotkałem się z laureatami konkursu „Hejter, haker, e-obywatel” oraz ich opiekunami. Miałem okazję porozmawiać z młodymi ludźmi o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Nasza dyskusja była bardzo merytoryczna, poparta niezwykle ciekawymi argumentami i opiniami.

3014

3015

3016

4.12.2017r.


DMC Firewall is a Joomla Security extension!